Phone Number :  (+98 21) 88746535 - 88746536 (+98) 912 3175779

مقایسه هاردملات و اپوکسی

PDF دانلود فایل
 
مقايسه پوشش « هاردملات و اپوكسي »
Epoxy & Hard Melat
  
در ابتدا لازم است يادآوري نماييم مقايسه بين اين دو نوع كفسازي، قياسي مع­ الفارق بوده و بر شمردن ويژگيهاي آنها در قالب يك جدول مقايسه­اي، يك برآورد واقع بينانه محسوب نگرديده و نمي­تواند پايه­اي براي تصميم گيري در زمان انتخاب نوع پوشش باشد. علت اين مسأله تا حدودي واضح بوده و به اين نكته باز مي­گردد كه اپوكسي يك پوشش زيباتر، با تنوع بيشتر، ضخامت كمتر و البته پرهزينه تر است. در حاليكه هاردملات يك پوشش خشن تر با قابليت انعطاف اجرايي كمتر، ضخامت بيشتر و هزينه كمتر است. مي­توان با يك نگاه به هزينه دو پروژه هاردملات و اپوكسي به اين حقيقت پي برد كه اختلاف هزينه آنچنان بالاست كه بعيد است يك كارشناس در تعيين نوع پوشش براي يك پروژه خاص مردد گرديده و براي حل مشكل به يك جدول مقايسه اي مراجعه نمايد. پس روشن است كه علي رغم برتري نسبي اپوكسي بر هاردملات ، عامل هزينه مي­توان باعث شود كه براي هر كدام از كفپوشهای ذكر شده بتوان كاربردهاي خاصي را البته بصورت كلي ذكر نمود.
 
   نقاط قوت اپوكسي كه مي­تواند كارشناس را به انتخاب آن به عنوان گزينه بهتر از هاردملات مجبور نمايد در موارد زير خلاصه مي­گردد:

 
1. يكپارچگي سطح
   از آنجائيكه روكشEpoxy يك رويه كاملاً يكپارچه و بدون درز بدست مي­دهد، لذا در مواردي كه يكپارچگي سطح مورد توجه است، كاربرد اپوكسي ضروري است. در اين موارد بايد از عدم حركت پانل ها نسبت به يكديگر كاملاً مطمئن بود يا از ماستيك هاي اپوكسي استفاده نمود ضمن آنكه انبساط و انقباض حرارتي اپوكسي بايد در فصول مختلف مد نظر قرار بگيرد، در حاليكه مبحث درزبندي و اجراي پانل يكي از مشكلات هاردملات است.
 
2. سهولت در شستشو
   هاردملات قابليت شستشو با اب و تميز شدن با تميزكننده هاي معمولي را دارد ولي در صورتيكه در مكانهاي بهداشتي نياز به شستشو با اسيدهاي ضعيف باشد اپوكسي مقاومت بيشتري را دارا است و لذا در مواردي كه بهداشت محيط، نظافت مرتب كف را الزام آور نمايد اين گزينه قابل بررسي و تأمل است.
 
3. ضخامت كمتر
   در مواردي كه ارتفاع نهايي سطح با محدوديت روبه رو است، گزينه اپوكسي با ضخامتي كه حداكثر 4 ميليمتر مي­باشد مشكل موجود را حل مي­نمايد. اين در حالي است كه ضخامت روكش هاردملات بر روي بتن تازه بين 1 تا 2 سانتيمتر بوده و چنانچه بستر كار­، بتن قديمي باشد كل ضخامت مورد نياز به بيش از 10 سانتيمتر افزايش مي­يابد.
 
4. زيبايي و تنوع رنگي
   با توجه به آنكه اپوكسي پايه رزيني دارد قابليت ساخت رنگ هاي متنوع را دارا مي­باشد. در حاليكه هاردملات كه پايه سيماني دارد، داراي طيف رنگي محدودتري مي­باشد . علت اين مسأله آن است كه براي تهيه هاردملات رنگي از رنگدانه هاي معدني استفاده مي­شود.
 
5. مقاومت شيميايي
   رويه هاي اپوكسي داراي مقاومت مناسب شيميايي در برابر انواع مواد شيميايي از اسيدها تا بازهاي ضعيف مي­باشند. لذا در پروژه هايي كه احتمال خوردگي كف وجود دارد، لازم است به جاي هاردملات از اپوكسي استفاده شود. در عين حال بايد يادآوري نمود كه اين مقايسه نسبي بوده و روكش هاي هاردملات نيز در برابر عوامل شيميائي داراي مقاومت خوبي هستند. انتخاب گزينه در اين مورد بستگي به درجه خورندگي مواد شيميائي دارد.
 
6. مقاومت در برابر آب سطحي
   رويه هاردملات در مقابل جريان آب سطحي به تدريج تخريب مي­گردد در حاليكه اپوكسي داراي مقاومت خوبي در برابر آب مي­باشد.
 
7. قابليت ترميم پذيري موضعي
   چنانچه در يك كفپوش هاردملات، يك ضايعه موضعي بوجود آيد، براي برطرف ساختن آن لازم است عمليات ترميم هم در سطح گستره و هم در عمق زياد (حتي تا بستر بتن قديمي) انجام شود. در حاليكه رويه چند ميليمتري اپوكسي را مي توان به راحتي در همان موضع تخريب شده، مرمت كرد.
 
8. چسبندگي عالي به بتن
HardMelat در صورت اجراي همزمان با بتن چسبندگي بالايي با بستر زيرين دارد و به صورت يكپارچه عمل مي­نمايد ولي چنانچه قرار باشد رويه هاي هاردملات بر روي بتن قديمي اجرا شوند، حتي اگر ضخامت هاردملات را به بيش از 2 ساتنتمتر افزايش دهيم و حتي اگر از بهترين چسب ها استفاده نمائيم هميشه امكان جداشدگي هاردملات از سطح زيرين و تابيدگي رويه هاردملات وجود دارد. در حاليكه روكش هايEpoxy به راحتي به بستر بتني تميز و سالم مي­چسبد. در مورد كف هاي قديمي مي­بايست از عدم آلودگي شيميايي و روغني كف اطمينان حاصل نمود.
 
9. مقاومت و قابليت شستشو در برابر لكه هاي نفتي
   لكه هاي نفتي را به راحتي شايد  نتوان از روي سطح هاردملات محو نمود در حاليكه با استفاده از حلال هاي مناسب مي­توان اين لكه ها را از روي سطح اپوكسي شده حذف كرده و زيبايي اوليه را به آن بازگرداند.
 
10. خاصيت ارتجاعي:
   كفپوش اپوكسي به طور كلي بسيار انعطاف پذيرتر از هاردملات مي­باشد. اين خاصيت ارتجاعي، اپوكسي را قادر مي سازد كه داراي كاركردهاي خاصي باشد.
 
11. حساسيت كمتر در برابر گرد و غبار
   كفپوش هاي اپوكسي بطور كلي dust free بوده و گرد و غبار را جذب نمي­كنند. در محيطهاي توليدي كه لازم است محيط عاري از گرد و غبار باشد و اين مسأله يك الويت است     (مثل شركتهاي داروئي) استفاده از رويه اپوكسي گريز ناپذير است.
 
12. مقاومت خمشي بالاتر
   اصولاً كفپوشهاي Epoxy نقطه ضعف بتن در تحمل بارهاي خمشي و كششي را جبران كرده و قادرند تنش هاي خمشي را حتي تا N/mm 255 تحمل نمايند. حداكثر تنش خمشي قابل تحمل براي كفپوش هاردملات N/mm 210 مي­باشد. در اين مورد بايد به ضخامت كم روكش اپوكسي توجه نمود و اصولاً پوشش هاي بتني تنش­ها را به لايه هاي پائين تر منتقل مي­نمايند و لذا بستر زيرين نيز بايد تاب تنش هاي وارده را دارا باشد.
 
 
   حال به نكاتي مي­پردازيم كه ممكن است كارشناس پروژه را به ترجيح رويه هاردملات در برابر اپوكسي وادار نمايد:
1. هزينه
   هزينه اجراي يك لايه اپوكسي به ضخامت 1 ميليمتر اندكي بيش از دو برابر يك لايه هاردملات به ضخامت 1 سانتيمتر مي­باشد. اين در حالي است كه فرض كنيم در بسياري از پروژه ها نياز به ضخامت بين 1 تا 4 ميليمتر اپوكسي مي­باشد، نسبت اين هزينه ها به عددي بين 2 تا 5 برابر افزايش مي­يابد.
 
2. مقاومت سايش
   به تجربه ثابت شده است كه در محيط هاي صنعتي كه در آنها چرخ هاي سنگين تردد مي­نمايند و در معرض سايش زيادي قرار دارند روكش هاي هاردملات كاركرد بهتري نسبت به روكش اپوكسي دارند. به طور كلي كاربرد روكش هاي اپوكسي كه ظاهري زيبا و لطيف دارند (و البته در عين حال ممكن است خصوصيات مكانيكي بالايي داشته باشند) با محيطهاي خشن صنعتي سازگاري زيادي ندارند.
 
3. بهره برداري و نگهداري
   روكش هاي اپوكسي نياز به مراقبت و نگهداري جدي و دقيق دارند. عمليات نظافت آنها بايد به طور مرتب انجام شود و نقاط آسيب ديده در اسرع وقت ترميم گردند. با توجه به آنكه در كشور ما هنوز فرهنگ استفاده و بهره برداري از كفپوش ها عموميت نيافته و بسياري از مديران از اهميت آن غفلت مي­ورزند مي­توان گفت در مواردي كه مسأله « نگهداري و مراقبت » از اهميت اساسي برخوردار باشد مي­توان به جاي اپوكسي روكش HardMelat را توصيه نمود كه در مجموع حساسيت كمتري در اين زمينه دارد.
 
4. شرايط محيطي زمان بهره برداري
   يكي از نقاط ضعف روكش هاي اپوكسي آن است كه در ساختگاههايي كه در حين فرايند توليد با دماهاي بالاتر از 50 – 60 درجه سر و كار داريم، رويه اپوكسي با توجه به جنس و ماهيت مصالح آن، شروع به نرم شدن و ذوب شدن مي كند و لذا داراي يك نقطه ضعف اساسي نسبت به هاردملات در اين مورد است.
 
5. مقاومت در برابر اشعه U.V
   اصولاً هاردملات قابليت اجرا در محيط هاي باز در معرض تابش نور خورشيد و شرايط جوي مختلف را دارا است، در حاليكه اپوكسي ها فاقد اين خصوصيات هستند.
 
 
6. اجرا در بستر مرطوب
   رويه هاي اپوكسي را نمي­توان بر بستر مرطوب اجرا نمود، بلكه بايد قبل از اجراي آن سطح بستر كاملاً خشك باشد تا شرايط چسبندگي بين لايه اپوكسي و بستر زيرين فراهم شود. به اين منظور حداقل بايد بيش از يكماه از عمر بتن اصلي سپري شده باشد تا بتوان يك لايه اپوكسي را روي آن اعمال نمود. حساسيت HardMelat در مورد اين مسأله بسيار كمتر است. .
 
7. مقاومت فشاري
   مقاومت فشاري رويه هاي HardMelat بين 100 تا 200 كيلوگرم بر سانتيمتر مربع از رويه هاي اپوكسي بالاتر است.
 
8. حساسيت در برابر از دست دادن ظاهر اوليه
   رويه هاي اپوكسي اگرچه ممكن است بار ناشي از تردد چرخ هاي سنگين و يا غلطيدن و كشيده شدن اجسام سنگين را تحمل نمايند ولي با ايجاد تغييرات ظاهري بر بستر آنها ممكن است اين احساس را بوجود آورند كه از حيز انتفاع ساقط شده­اند. اما روكش هاي هاردملات در اينگونه موارد داراي حساسيت كمتري هستند. تغيير شكل و ظاهر سطح آنها چندان به چشم نمي­آيد.
 
9. قابليت اشتعال
   يكي از نقاط ضعف اپوكسي قابليت اشتعال آن است. اما كفپوش هاردملات در برابر حرارت و اشتعال مقاومت بسيار بالاتري دارد.
 
موارد كاربرد :
 به طور خاص مي توان گفت، موارد كاربرد اپوكسي عبارتند از:

 
*  مكانهايي كه لازم است بدون گرد و غبار باشد. مانند سالن رنگ
* مكان هايي كه لازم است اصول بهداشتي دقيقي رعايت شود مثل بيمارستان ها و آشپزخانه­ها
* مكان­هايي كه با حمله مواد اسيدي و يا بازي سر و كار دارند. مانند كارخانه هاي توليد مواد غذايي و شيميايي، صنايع داروسازي
* مواردي كه تراز سطح تمام شده و ضخامت روكش با محدوديت هاي اجرايي يا معماري روبروست.
 
   كاربرد هاردملات را مي توان در موارد خاص زير برشمرد:
* انبارها ، سالنهاي توليد
* ساخت گاههاي صنايع سنگين و اصولاً محل هايي كه در برابر تردد زيادي قرار داشته و نياز به مقاومت سايشي بالاتري وجود دارد.
* مكان هايي كه به سرعت در معرض آلودگي قرار مي گيرند. مانند پاركينگها
* مكان هايي كه نيروي انساني و يا مديريتي براي مراقبت و نگهداري دقيق و پيوسته وجود نداشته باشد.
 
 
 
 
جدول مقايسه اي هاردملات ( سخت كننده پايه سيمان ) با اپوكسي
شرح هاردملات اپوكسي
يكپارچگي سطح ابعاد 30 برابر ضخامت بتن كاملاً
سهولت شستشو خوب عالي
ضخامت روي بتن همزمان 1-2 سانتيمتر 5/0 – 4 ميليمتر
ضخامت روي بتن قديمي   با بتن – 10 سانتيمتر 5/0 – 4 ميليمتر
تنوع رنگ رنگ هاي محدود به پيگمنت معدني طيف وسيعي از رنگها
مقاومت شيميايي كم عالي
ترميم پذيري كم خوب
چسبندگي به بتن قديمي كم عالي
قابليت شستشو لكه هاي نفتي كم خوب
توليد گرد و غبار كم ندارد
مقاومت فشاري Kg/cm2 800 Kg/cm2 600
مقاومت خمشي Kg/cm2 100 Kg/cm2 250
هزينه متوسط زياد
مقاومت سايشي در محيط هاي خشن خوب كم
بهره برداري و نگهداري مراقبت كم مراقبت جدي
طيف درجه حرارت در زمان بهره برداري تا 120 درجه سانتيگراد تا 50 درجه سانتيگراد
مقاومت در برابر اشعه U.V عالي ندارد
اجرا روي بستر مرطوب بدون اشكال عملي نيست
قابليت اشتعال ندارد دارد
حساسيت به نفوذ رطوبت ندارد حساس است